Артроза на зглобот на колкот

Една од најчестите патологии на мускулно-скелетниот систем е деформирачката артроза на зглобот на колкот. Прогресивниот процес влијае на хијалинската 'рскавица, уништувајќи ги коските и сврзното ткиво. Засегнати се и едната мобилна врска и двете. Второто име на болеста е коксартроза, која почесто се манифестира кај жените по 40 години.

Причини за развој на болеста

Болеста не е наследна, но присуството на генетски карактеристики на ткивата и коските може да предизвика нејзин развој и пренос од родителите на децата. Артрозата на колкот се смета за проблем поврзан со возраста, кој е предизвикан од стареењето на телото. Има случаи кога кај младите започнува процесот на уништување на зглобовите на колкот.

Главните причини за артроза на колкот вклучуваат патологии кои предизвикуваат патолошки процес:

 • повреда на ткивото (фрактура на вратот на бедрената коска, контузија);
 • интензивна физичка активност (спорт, кревање тегови);
 • инфекција на зглобовите (артритис);
 • смрт на главата на бедрената коска;
 • дебелина;
 • ендокрини заболувања како што се дијабетес мелитус, метаболички нарушувања;
 • сколиоза.

Зглобот на колкот е уништен под влијание на различни фактори. Затоа, загрозени се луѓето со генетска предиспозиција, прекумерна тежина, срцеви заболувања.

Сорти на болеста

уништување на зглобот на колкот при артроза

Артрозата на зглобот на колкот е од два вида:

 • Примарна или идиопатска. Се развива по 50 години. Се разликува во симетрични лезии на зглобовите. Курсот е разочарувачки, тешко е да се утврди причината за уништувањето на карличните зглобови.
 • Секундарна. Карактеристично е за млада возраст, поттикот се различни патологии. Поразот на еден зглоб е карактеристичен: лево или десно. Курсот е бавен, и ако ги земате лековите пропишани од лекарот и ги следите препораките, тогаш патологијата добро реагира на третманот.

Болеста доведува до целосно уништување на зглобот.

Степени на коксартроза и карактеристични симптоми

Процесот на уништување на зглобот на колкот се одвива постепено, секоја од 3-те фази е придружена со карактеристични симптоми:

 • Почетна фаза. Артрозата на 1 степен на зглобот на колкот е придружена со знаци:
  • наизменична болка во колкот предизвикана од вежбање, стрес на карлицата;
  • непријатност во препоните;
  • недостаток на ограничувања за движење;
  • мало стеснување на зглобниот простор.
куцане кај артритис на колкот
 • Болест од 2 степен. Постои егзацербација, во карличниот регион, локалната температура се зголемува. Болка при одмор и за време на напор. Развојот на вториот степен на артроза на зглобот на колкот е придружен со следниве симптоми:
  • синдромот на болка е наметлив и интензивен, особено ноќе;
  • карактеристична „почетна" болка која ги придружува движењата по одмор;
  • ограничување на движењето, што доведува до уништување на 'рскавицата и воспаление;
  • појавата на куцане;
  • тешкотии при киднапирање на стапалото, свиткување на екстремитетот;
  • мускулна атрофија, во која погодената нога изгледа млитаво;
  • зглобниот простор е стеснет, има набивање на коските при радиографија.
 • Последна, фаза 3. Таа зборува за неповратни процеси. Тоа е придружено со следниве симптоми:
  • зглобот постојано боли, општата состојба се влошува;
  • промени во големината на долните екстремитети;
  • куцање при одење;
  • целосна неподвижност на зглобот, ова го блокира карличниот зглоб;
  • недостаток на 'рскавица слој, коскените површини се поврзани.

Дијагноза на артроза

консултација со лекар за артритис на колкот

Појавата на раните симптоми не го турка човекот да оди на клиника, а тој претпочита само-лекување. Сепак, артрозата на зглобот на колкот бара итна медицинска помош и навремена дијагноза. На консултации, присуството на артритис, што доведува до компликација во форма на коксартроза, е побиено или потврдено. За да го направите ова, обратете се до такви специјалисти како што се:

 • терапевт;
 • невролог;
 • ревматолог;
 • ортопед (хирург).

Испитувањето е сложено, затоа, сите дијагностички мерки се спроведуваат во две насоки:

 • Клиничка дијагностика:
  • преглед (да се открие каде боли);
  • флексија, зацрвстувањето, ротација на екстремитетот;
  • асиметрија на нозете;
  • болка при палпација.
 • Инструментално испитување:
  • радиографија:
  • КТ;
  • МНР;
  • ултразвук;
  • пункција на течност од заедничката празнина (ако е потребно).

Каков третман е потребен?

апчиња за артритис на колкот

Целта на сите терапевтски процедури е да се намали болката и да се подобри подвижноста на зглобовите. Во зависност од степенот на оштетување, третманот на артроза на зглобот на колкот се спроведува со неколку методи.

Во рана фаза на развој, се користи конзервативен третман, во фаза 2 е запрен развојот на патологијата, а артрозата од 3 степен може да се излечи со радикални методи.

Откако ќе ја потврди дијагнозата на артроза на зглобот на колкот, лекарот составува збир на терапевтски мерки, кои се состојат од третман со фармацевтски и физиотерапевтски процедури. Третманот е насочен кон елиминирање на симптомите на болка и воспаление, запирање на процесите. Во тешки случаи, се користи хируршки третман со протетика.

конзервативни методи

Со коксартроза на 1 и 2 степен на зглобот на колкот, интегриран пристап може да помогне: лекови, терапевтска масажа, гимнастика, остеопатија. Да се третира артрозата на нехируршки начини значи да се спречи хируршка интервенција. Пред сè, лекарот пропишува лекови против болки за ублажување на симптомите на болка кои постојано ја придружуваат артрозата на зглобот на колкот од 2 степен.

Лекови

Третманот со лекови се состои во употреба на лекови прикажани во табелата:

Група Терапевтско дејство
Антивоспалителни (нестероидни) Симптоматски, помагаат да се анестезираат екстремитетите и имаат антиинфламаторно дејство
Стероидни хормони Тие се користат во случај да нема резултат при употреба на нестероидни лекови, помагаат во ублажување на болката и воспалението.
Хондропротектори Враќање на структурата на ткивото на 'рскавицата, подобрување на производството на синовијалната течност
Хијалуронска киселина Се инјектира во зглобот за подмачкување на артикуларните површини
Мускулни релаксанти Намалување на мускулниот тонус, подобрување на протокот на крв низ садовите

Физиотерапија

вежби за артритис на колкот

Со коксартроза, корисни се масажа, терапија за вежбање, електрофореза, криотерапија и многу други. Ајде внимателно да ги разгледаме главните:

 • Терапијата со вежбање е основа на терапијата. Тоа ќе помогне во локализацијата на болеста во кој било дел од телото. Посебен систем на вежби ќе ги зајакне мускулите, ќе ги отстрани непријатните сензации за време на вежбањето.
 • Масажа и мануелна терапија - пасивна реставрација на мускулите. Особено корисно во првата фаза од развојот на патологијата.
 • Фонофорезата го подобрува ефектот на лековите со ултразвук. Ако ја намачкате областа на ТБС со лек и нанесете ултразвук, тој брзо ќе навлезе во кожата.
 • Заедничко влечење. Употребата на специјален апарат ќе го зголеми интраартикуларниот јаз.
 • Диета. Помага во ублажување на притисокот врз зглобот. Правилно избраните производи ја подобруваат благосостојбата, но диеталната исхрана не е вклучена во главниот терапевтски метод.

Народни лекови

лист од зелка со мед за артроза на колкот

Дома, методите на традиционалната медицина доаѓаат до спасување. Пациентот може да се загрее и да се стави на облоги, кои го ублажуваат воспалението и го намалуваат отокот.

Употребата на облога со мед, сок од алое, морска сол обезбедува наплив на крв во воспалената област, помага да се подобри циркулацијата на крвта во неа. Народните лекови се дел од сложениот третман на почетната, како и 2-3 степени на патологија.

Тешката штета се третира со операција. Заболениот зглоб се заменува со метален.

Превенција на артроза на зглобот на колкот

Не е тешко да се спречи артроза на зглобот на колкот. Мора да се придржувате до следниве препораки:

 • исклучување на седентарен начин на живот;
 • спортува;
 • следење на телесната тежина;
 • да се одбие од лошите навики;
 • навремено исправни вродени и стекнати дефекти на колкот.

Коксартрозата е опасна, па затоа превенцијата по 40 години е важна за апсолутно сите. Но, постои и ризична група, која вклучува спортисти и луѓе со генетска предиспозиција. Кога ќе се појават слични симптоми, важно е веднаш да се консултирате со лекар. Раната дијагноза ќе ви овозможи да добиете ефикасен третман и да избегнете операција.